Tillykke til klubbens 3 nye shodan

På den netop overståede sommertræningslejr på Bøtø afholdte Kofukan Karate Ballerup sortbælte graduering. Tre sortbælteaspiranter  var indstillet til graduering og blev bedømt af Sensei Jonas og klubbens senior instruktører.

 

Følgende var instillet til shodan graduering:

  • Oscar Sørensen
  • Askur Breki Fannarsson
  • Marcus Fuglsang

 

Kandidaterne skulle fremvise deres tre shodan kata (Matsukaze, Bassai Dai og Seienchin) samt de fem pinan hokei kumite. I tillæg hertil skulle kandidaterne køre jiyu kumite (fri kamp). Gradueringen blev afsluttet med en fysisk test.

Alle bestod deres graduering og Kofukan Karate Ballerup ønsker alle nye sortbælter tillykke med Shodan (1. dan sort bælte). Vi glæder os til at følge jeres videre udvikling samt virke i klubben.

Osu!

På kofukan.dk anvender vi cookies. Cookies er i mange tilfælde nødvendige for at få en hjemmeside til at fungere. Cookies kan anvendes til at skelne de forskellige brugere på en hjemmeside fra hinanden samt til at måle trafik på en hjemmeside. Klikker du videre på siden, accepterer du, at der sættes cookies til ovennævnte formål.  Læs mere