Nye sortbælter i Kofukan Karate Ballerup

På klubbens internationale instruktør seminar viste 5 kandidater at de nu er klar til at bære det sorte bælte.

Weekenden 11-13. marts afholdte Kofukan Karate Ballerup sit årlige internationale instruktør seminar med besøg af en af verdens bedste Karate instruktører og leder af Kofukan International, Shihan Kenji Tomiyama 8. Dan.


Der blev ved denne lejlighed også afholdt sortbælte gradueringer. I år var 5 udøvere indstillet til graduering og blev bedømt af et panel bestående af klubbens højest graduerede med Sensei Jonas Bisgaard, 5. dan, i spidsen, samt Kofukan Karate International chefinstruktør Shihan Kenji Tomiyama, 8. dan, Sensei Mimmo, 6. dan og Sensei Enrico Vatteroni, 6. dan, fra henholdsvis Norge og Sverige.


Gradueringen var kulminationen på års hård træning for udøverne, som forud for gradueringen havde gennemgået et intensivt træningsforløb de sidste måneder før gradueringen. Det er
første gang, at klubben på denne måde har gennemført et så fokuseret træningsforløb op til en sortbælte graduering.


”Et intensivt forløb de sidste måneder før gradueringen til sortbælte, har vist sig at være vejen frem, og om få måneder skal en ny gruppe indstilles til et lignende forløb”, siger Jonas Bisgaard, cheftræner i Kofukan Karate Ballerup.

Gradueringen består både af en teoretisk del, hvor kandidaterne skriver en opgave forud for graduringen og en praktisk del bestående af Kata (teknik serier), Bunkai kumite (selvforsvars scenarier til gaden). Endelig testes kandidaterne i Jiyu kumite (fri kamp), hvor der kæmpes flere kampe og udøverne viser hvorledes deres karate anvendes i praksis under let regulerede forhold.


Alle kandidaterne bestod og Kofukan Karate Ballerup ønsker alle nye sortbælter tillykke med gradueringen til Shodan (1. dan sort bælte).

Stort tillykke til:

  • Anders Hoedt Hansen
  • Anna Freja Klarskov
  • Per Abildgaard Skygge
  • Kasper Rasmussen
  • Bjørn Weitemeyer

På kofukan.dk anvender vi cookies. Cookies er i mange tilfælde nødvendige for at få en hjemmeside til at fungere. Cookies kan anvendes til at skelne de forskellige brugere på en hjemmeside fra hinanden samt til at måle trafik på en hjemmeside. Klikker du videre på siden, accepterer du, at der sættes cookies til ovennævnte formål.  Læs mere