Vi lancerer nu nyt familiehold

Den 31. januar lukker vi dørene op for klubbens helt nye satsning – familieholdet.

Holdet henvender sig til børn fra 9 år samt deres forældre. På vores familiehold kan far, mor og børn nu træne sammen og tilbringe nogle gode timer sammen. Og efter træningen kan i fortsætte med at øve jer sammen på teknikkerne derhjemme. Det giver en helt unik mulighed for at være sammen med hinanden på en sjov og anderledes måde.

Når det bliver tid til at gå til graduering og få skiftet bæltefarven, er det også noget som I gør sammen – så kan I alle opleve spændingen og glæden forbundet med at vise hvor dygtig man er blevet. Der afholdes graduering på holdet i december og juni måned. Børn og forældre graduerer sammen og følges dermed også sammen gennem de forskelligt bæltefarver.

Træningen følger samme form som på vores øvrige hold og kommer i starten til at fokusere på kihon – de helt basale karate teknikker såsom stillinger, stød, blokeringer og spark. Derudover indeholder træningen en masse cardio, smidighed og styrketræning. Selvfølgelig på en måde så alle kan være med. Vi træner traditionel karate, så ud over den fysiske og mentale træning lægger vi vægt på elementer som etikette, respekt, mod og kreativitet.

Vi træner hver mandag og onsdag fra 18-19.

Vi har længe overvejet at starte dette hold og vi er derfor rigtig glade og spændte på at vi nu endelig kan lancere det. Vi håber, at klubbens medlemmer vil være med til at promovere holdet i jeres omgangskreds, så vi får en god tilslutning her fra starten. Og skulle der nu være en lillesøster eller -bror, som kunne tænke sig at starte til karate, så var dette måske muligheden for også at lokke far eller mor med ned i dojoen?

Vi glæder os til at se så mange som muligt på det nye hold. Vel mødt!

Spørgsmål om holdet kan stilles ved at skrive til formand@kofukan.dk.

På kofukan.dk anvender vi cookies. Cookies er i mange tilfælde nødvendige for at få en hjemmeside til at fungere. Cookies kan anvendes til at skelne de forskellige brugere på en hjemmeside fra hinanden samt til at måle trafik på en hjemmeside. Klikker du videre på siden, accepterer du, at der sættes cookies til ovennævnte formål.  Læs mere